Swagg Screen & Textil

förvärvas av

Spendrups

Förädling av profilartiklar (B2B)
Juni 2024

AHL Partners agerade exklusiv finansiell rådgivare till ägarna av Swagg Screen & Textil vid försäljningen till Spendrups. 

Swagg är ett bolag specialiserat på tryck av profilkläder och profilprodukter. Företaget grundades 1984 av David Lax och har sedan dess varit i familjens ägo. Idag har Swagg en väletablerad marknadspostion med gott renommé, brett produktsortiment och fokus på hållbarhet. 

Efter en strukturerad transaktionsprocess gavs slutligen Spendrups möjligheten att förvärva 51% av aktierna i Bolaget, Dean Lax (Davids son) kvarstår som VD & delägare. Swagg passar väl in i Spendrups strategiska långsiktiga satsning att utveckla profilutbudet hos sina partners inom restaurang- och besöksnäringen. 

Pressmeddelande: Spendrups förvärvar profilföretaget Swagg Screen & Textil